Élen járunk a zöldátállásban
Hazánk Európa legjobbjai közé tartozik az üvegházhatású gázok kibocsátásának csökkentésében. A napenergia térnyeréséről, az eddigi eredményekről Lantos Csaba energiaügyi miniszterrel beszélgettünk.
Hazánk decemberben véget érő soros uniós elnöksége idején Raisz Anikó vezeti az EU Környezetvédelmi Tanácsát. Az Energiaügyi Minisztérium környezetügyért és körforgásos gazdaságért felelős államtitkárával az európai zöldátállás, a fenntarthatóság és a versenyképesség kérdéseit jártuk körül, és kitértünk a szigorodó hazai szabályokra is.
A szerző a Makronóm újságírója.
Az EU Környezetvédelmi Tanácsának soros elnökeként hogyan értékeli a műanyagszennyezés elleni globális egyezményről szóló novemberi ENSZ-tanácskozást?
Az ENSZ Környezetvédelmi Közgyűlése két évvel ezelőtt mondta ki, hogy szükség van egy globális műanyagegyezményre. A műanyagszennyezés ugyanis világszerte általános problémává vált. Mindannyian láttunk már képet műanyag csomagolásba szorult teknősről, bosszankodtunk már eldobált palackok látványán, ám ez csak a probléma egyik része. A mikroműanyagokra vonatkozó kutatások riasztó adatokat szolgáltatnak: ezek az anyagok súlyosan, akár visszafordíthatatlanul károsíthatják az emberi szervezetet is. Az Európai Unió Környezetvédelmi Tanácsának elnökeként az ENSZ-ben is egy ambiciózus, mégis pragmatikus egyezmény elfogadásának fontosságára hívtam fel a figyelmet. Nem a műanyagok démonizálása a cél, de meg kell találni a módját, hogyan tudjuk világszinten elérni a fenntartható műanyaggyártást és a megfelelő hulladékkezelést. Az egyezmény tárgyalása jövőre folytatódik; bízunk abban, hogy sikerül észszerű megállapodásra jutni.